آقای مهندس

  • تاریخ : ۸ام تیر ۱۳۹۷

ایرلاین های ایرانی منصف تر از شرکت های هواپیمایی خارجی دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی در گفت و گو با کن نیوز مطرح کرد:

کن نیوز-سارا حامدى-جام جهانی مهمترین رخداد فوتبالی در جهان است که هر ۴ سال یکبار، میلیون ها نفر از هواداران تیم ها را به خود جذب کرده و پای تلویزیون میخکوب می کند.
اما هستند بسیاری از کسانی که ترجیح می دهند برای دیدن مسابقه تیم های خود در کشور محل برگزاری این مسابقات سفر کنند تا از نزدیک به حمایت تیم خود بپردازند.
امسال نیز بر اساس قرعه کشی انجام شده این رویداد مهم ورزشی در کشور روسیه برگزار شده است و از آنجایی که تیم ملی ایران نیز در این بازی ها حضور داشت، بسیاری از هموطنان ایرانی تصمیم گرفتند تا برای تشویق یوزهای ایرانی به روسیه سفر کنند از آنجایی که پیش بینی نتیجه بازی های فوتبال کار چندان ساده ای نیست بسیاری از هواداران تیم ملی ایران تصمیم گرفتند تا بلیت سفر خود را به جای ۲طرفه، به صورت یکطرفه رزرو کنند تا در صورتی که تیم ملی ایران توانست از گروه خود به مرحله بعدی مسابقات صعود کند، بازی های دور بعدی ایران را از دست ندهند.
از سوی دیگر تعدادی از مسافران نیز تجربه سفرهای خود در ایام این چنینی (مانند تعطیلات نوروز، تعطیلات تابستانی؛سال نوی میلادی و …) را فراموش نکردند و به همین خاطر از همان ابتدا بلیت های خود را به صورت دو طرفه (رفت و برگشت) رزرو کردند تا در هنگام بازگشت با مشکل رو به رو نشوند.
امروز که جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه نیز با تمامی فراز و نشیب ها، غم و شادی ها و اشک ها و لبخندها برای تیم ملی فوتبال کشورمان به پایان رسیده است، بسیاری از مسافرانی که بلیط یکطرفه داشتند به دنبال خرید بلیت بازگشت به کشور هستند و موجب شدند تا شرایط به گونه ای رقم بخورد بازار فروش بلیت ایرلاین ها گل آلود شده و ماهیگیری آنها از سر گرفته شود.
بر طبق آخرین اخبار منتشر شده وجود تقاضای ۱۰ هزار مسافری برای فروش بلیت از مقصد مسکو به تهران موجب شده تا بازار سیاه برای این بلیت ایجاد شود به طوری که در ۲ روز گذشته نرخ بلیت پرواز شرکت های داخلی برای این مسیر تا ۳ برابر افزایش یافته است.
ایرلاین های ایرانی منصف تر از خارجی ها!
مقصود اسعدی سامانی دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی در گفت و گو با پایگاه خبری- تحلیلی «کن نیوز» و در پاسخ به این سوال که چرا نرخ بلیت مسکو- تهران ناگهان ۳برابر شده است گفت: بلیت پروازهای خارجی آزاد است و شرکت های هواپیمایی ایرانی نسبت به ایرلاین های خارجی مانند قطر ایرویز، ایرفلوت و مانند آنها قیمت بسیار پایین تری را اعلام کرده اند.
اسعدی سامانی ادامه داد: از آنجایی که بیشتر پروازهای ایرلاین های خارجی مانند قطر ایرویز، پروازهای اتصالی هستند (یعنی مسافر را از مسکو به دوحه برده و از آنجا به تهران می آورد)، به همین خاطر قیمت بالاتری را از مسافر دریافت می کند.
دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی تاکید کرد: نرخ تابع تابع قیمت ارز است و ممکن است بر اساس عرضه و تقاضا و قیمت تمام شده برای شرکت های هواپیمایی، ایرلاین ها نرخ بلیت خود را بالاتر برده و یا پایین بیاورند.
مقصود اسعدی سامانی تصریح کرد: در مجموع باید بگویم نرخی که شرکت های هواپیمایی ایرانی ارائه کرده اند نسبت به نرخی که شرکت های خارجی اعلام کرده اند بسیار پایین تر بوده است.
به گفته این مقام مسئول اما قیمت های اعلام شده از سوی شرکت های هواپیمایی مقطعی بوده و طی یکی دو روز آینده تغییر خواهند کرد.
در نهایت باید گفت درست است که نرخ بلیت شرکت های هواپیمایی تابع قیمت تمام شده برای این ایرلاین هاست اما این موضوع که در زمان های پیک سفر مانند تعطیلات نوروزی و یا همین جام جهانی اخیر، قیمت ها ناگهان ۳برابر افزایش پیدا کنند و بهانه ایرلاین ها نیر افزایش عرضه و تقاضا و گرانی ارز در کشور باشد، دلیل قانع کننده ای برای مسافری که امروز در مسکو منتظر خرید بلیت و بازگشت به کشور است نیست.
شاید بهتر است تا سازمان هواپیمایی کشوری به عنوان مرجع اصلی نظارت بر امور ایرلاین ها، نظارت بیشتری بر آنها داشته باشند زیرا شرایط اقتصادی فعلی کشور و افزایش بی سابقه قیمت ارز و طلا موجب شده تا کشور با بحرانی رو به رو شود که برای حل آن به هماهنگی و اتحاد تمامی نهاد ها با یکدیگر نیاز دارد.