آقای مهندس

  • تاریخ : ۱۱ام آذر ۱۳۹۷


رمان «کسی به سرهنگ نامه نمی نویسد» اثر گابریل گارسیا مارکز در ۶ قسمت ۲۰ دقیقه ای از دهم تا پانزدهم آذر با صدای بهروز رضوی در برنامه «کتاب شب» رادیو تهران روایت می شود.


این روایت بر اساس ترجمه جهانبخش نورایی تنظیم رادیویی شده است و با تهیه کنندگی محمود احمدی و صدابرداری محسن فراهانی در گروه اخلاق و زندگی شهروندی رادیو تهران روی آنتن می رود.


محمدباقر رضایی سردبیر و نویسنده برنامه در مقدمه تنظیم رادیویی این اثر نوشته است: این رمان جذاب را مارکز در سن ۳۰ سالگی نوشت و با انتشار آن در سی و یک سالگی، استعداد خود را به تمام جهان ثابت کرد. همین رمان بود که پیش زمینه ای برای خلق شاهکار او «صد سال تنهایی» شد.


رضایی درباره موضوع این رمان  نوشته است: یک سرهنگ کلمبیایی بازنشسته، هر روز به اداره پست می رود تا ببیند نامه برقراری مستمری اش آمده یا نه، اما هر دفعه رییس پست به او طعنه می زند که دیگر کسی به سرهنگ نامه نمی نویسد.


مارکز در سال۱۹۲۷ میلادی به دنیا آمد، در سال ۱۹۸۲ نوبل ادبی گرفت و در سال۲۰۱۴ از دنیا رفت و تقریبا تمامی آثار او به فارسی ترجمه شده است.


برنامه «کتاب شب» از آخرین برنامه های شبانه رادیو تهران است که هر شب به جز جمعه شب ها برای علاقه مندان به شنیدن آثار برتر ادبیات ایران و جهان روی آنتن می رود.