آقای مهندس

  • تاریخ : ۲۰ام تیر ۱۳۹۷


آقای مهندس: مستند «به درون ذهن من بیا» که روایتی است از پست و بلند زندگیِ رابین ویلیامز،‌ بازیگر مشهور آمریکایی، به زودی از سوی شبکه تلویزیونی HBO روانه بازار می‌ شود. به گزارش یورونیوز، فیلم، زندگی و لحظات اوج و فرود کارنامه هنری این شمایل سینمای آمریکا را از ابتدا تا هنگام خودکشی غم‌ انگیزش در سال ۲۰۱۴ میلادی پی می‌ گیرد.


گفتار متن فیلم تماما صدای خود رابین ویلیامز است و جملاتی که او در فیلمها، مستندها، مصاحبه‌ ها و گفتگو‌های خصوصی‌ اش گفته است سکانس‌های مختلف این مستند جذاب را به هم پیوند می‌ دهد. قطعاتی از صحبت‌های وی با دوستان بازیگرش نظیر بیلی کریستال، ووپی گلدبرگ، استیو مارتین که تا پیش از این دیده نشده در فیلم گنجانده شده و به خاطره او در ذهن دوستدارانش جانی تازه می‌ دهد.


در پیش‌ پرده این مستند از زبان او می‌ شنویم: «من به استندآپ کمدی (اجرای تک نفره کمدی روی صحنه) زنده‌ ام. کار من همین است.» و بیننده شاهد آن است که او در مقاطع مختلف زندگی، حتی وقتی بازیگری مشهور در سینما بود، همچنان برای اجرای استندآپ کمدی روی صحنه می‌ رفت.


اما آنچه این فیلم از ژرفای شخصیت کمدین برجسته بر بیننده آشکار می‌ کند شاید جالبترین بخش آن باشد؛ یعنی ترسی عمیق از تنها ماندن که از کودکی در وجود ویلیامز ریشه دوانده بود، هراسی که سبب اعتیاد او به مواد مخدر و مشروب شده بود. وی در جایی می‌ گوید همیشه با این ترس پنجه در پنجه بوده که «گاه از همه چیز بگریزد و گاه به هر چیزی پناه ببرد.» کارگردان این ایده را به تماشاگر می‌دهد که همین ترس بود که پیوسته بازیگر بزرگ را به سوی اجرای زنده روی صحنه می‌ کشید تا مرهمِ توجه و واکنش تماشاگران برای کوتاه زمانی وی را آرام کند. استیو مارتین، کمدین مشهور و دوست صمیمی وی می‌ گوید:‌ «رابین روی صحنه، ارباب بود. واقعا روی صحنه راحت بود. اما وقتی آن بالا نبود،‌ حس می‌ کردم که دارد زور می‌ زند خودش را جمع و جور کند.»


مستند «به درون ذهن من بیا» به کارگردانی مارینا زنوویچ از روز ۱۶ ژوئیه در شبکه تلویزیونی اچ‌ بی‌ او به نمایش در‌می‌ آید.


Robin Williams: Come Inside My Mind (2018) Official Trailer