آقای مهندس

  • تاریخ : ۱۲ام تیر ۱۳۹۷

۱۰ شهریور ۱۳۶۲ ( ۱سپتامبر ۱۹۸۳) پرواز شماره ۰۰۷ هواپیمایی کره در حالی که کیلومترها از مسیر هوایی منحرف شده و بر فراز آسمان جزیره کامچاتکا و حریم هوایی ممنوعه شوروی در حال پرواز بود با رهگیری هواپیمای سوخوی نیروی هوایی شوروی و با اخطار خلبان هواپیمای جنگنده و به دلیل عدم توجه هواپیمای مسافربری کره ای و البته شرایط و تفکرات خاص جنگ سرد تصمیم به اقدامی غیرانسانی و سرنگونی هواپیمای مسافربری گرفت.
دولت_آمریکا عمل شوروی را کشتار وحشیانه و شنیع قلمداد کرد.
سازمان بین المللی هوانوردی-ایکائو- طی یکسری سلسله جلسات ضمن محکوم نمودن سرنگونی هواپیمایی کره ای، تاکید مجدد بر عدم استفاده از سلاح علیه هواپیمای غیر نظامی در هر شرایط نموده و صراحتا در ضمائم اعلام کرده که کشورهای متعاهد حتی در زمان رهگیری هواپیمای غیرنظامی باید سلامت جان مسافر را تضمین نمایند.

۱۲ تیرماه ۱۳۶۷، پرواز منظم و برنامه ریزی شده هفته ای، با طرح پرواز و در مسیر شناخته شده بین المللی و در فضای آب های سرزمینی ایران، دست به ماشه بودن کاپیتان آمریکایی قواعد و اصول حاکم بر رفتار بین المللی و ضمائم معاهده شیکاگو و از همه مهمتر اصول اولیه انسانیت را زیرپا می گذارد و با زدن عینک جنگ سرد بر چشمانش، فاجعه ای تلخ را رقم می زند.

دولت آمریکا عمل ناخدای ناو جنگی وینسنس را دفاع مشروع می نامد در حالی که هیچ اعلان جنگی بین دو کشور وجود نداشت و ما در حال جنگ با دولت ایالت متحده نبودیم.

ناخدای ناو جنگی وینسنس و عامل نهایی فاجعه انسانی ۲۹۰ مسافر هواپیمایی ایران ایر، مدال نیروی دریایی آمریکا را که اغلب به کارهای قهرمانی و خدمات شایسته تعلق میگیرد دریافت می کند.
بعد از سرنگونی غیرانسانی هواپیمای مسافربری ایرانی، روایت های مختلفی در خصوص اشتباه در تشخیص هواپیما به لحاظ نظامی یا غیر نظامی بودن منتشر شده است که هرگز قابل توجیه نبوده و نیست.
حتی اگر روایت آمریکایی را درباره علت انهدام هواپیمای ایران ایر شماره ۶۵۵ بپذیریم، اهدای #مدال_شجاعت به فرمانده ناو وینسنس آن هم بعد از مشخص شدن هدف قرار دادن یک هواپیمای مسافربری توجیه پذیر نیست.

آیا فرمانده ای که با یک سلسله اشتباهات فنی، نظامی و تصمیم اشتباه، جان ۲۹۰ انسان بی گناه را گرفته، شایسته تقدیر است؟