آقای مهندس

  • تاریخ : ۱۸ام تیر ۱۳۹۷


تولید و اشتغال مرهون کشف معادن کم عیار


ریاست سازمان نظام مهندسی معدن

ریاست سازمان نظام مهندسی معدن از شروع استخراج از معادن کم عیار با ذخایر بالا برای ایجاد اشتغال و حمایت واحد‌های تولیدی خبر داد.

کد خبر:
۹۷۰۴۱۸۰۰۱

تاریخ انتشار: دوشنبه ۱۸ تیر ۹۷ – ۳:۴۷ ب.ظ

به گزارش پایگاه خبری آقای مهندس _  مرجع اخبار نظام مهندسی ریاست سازمان نظام مهندسی معدن از شروع استخراج از معادن کم عیار با ذخایر بالا برای ایجاد اشتغال و حمایت واحد‌های تولیدی خبر داد.

تولید و اشتغال مرهون کشف معادن کم عیار

تولید و اشتغال مرهون کشف معادن کم عیار

تولید و اشتغال مرهون کشف معادن  کم عیار/رونق بازار صنایع معدنی زمان بر است

نادعلی اسماعیلی دهج، ریاست سازمان نظام مهندسی معدن، با توجه به توان داخلی ایران در اکتشاف معادن، بیان داشت: اکتشاف،  سهم شش درصدی در اقتصاد کشور دارد  و این به نوبه خود نقطه قابل قبولی است، ولی معتقد هستم این بخش دارای پتانسیل بالاتری است که به طور کامل از آن استفاده نمی گردد.
اسماعیلی با اشاره به برداشت  مواد معدنی با عیار بالا در سالهای گذشته توسط معدن گران ،ادامه داد: در نظر داریم با تغییر سیاستهایمان در  بخش معدن،  استخراج مواد معدنی کم عیار را در دستور کار قرار دهیم.
وی افزود: با برداشت از معادن با عیار بالا و ذخیره پایین تنها کار خودمان را راحت میکنیم و تلاش محققان و دانش آموختگان در کشف معادن کم عیار با ذخایر بالا را از بین میبریم.
رییس سازمان نظام مهندسی معدن تصریح کرد: برای مثال زمانی معدن سرب و روی مهدی آباد با دور ریخت ذخایر کم عیار به میزان بالا روبرو بود ولی حالا با برداشت شش درصد روی و چهار درصدی سرب بعنوان بزرگ ترین معدن در منطقه و شاید جهان به حساب می آید .
وی گفت: ضعفهای دیده شده در اکتشافات و ذخایر معدنی به ۲ علت است که یکی از این موارد  کم کاری و راحت طلبی برخی معدن گران و دیگری کمبود امکانات  و تجهیزات استخراج در کشور است.
اسماعیلی دهج، خاطر نشان ساخت: بدنبال آن هستیم که معدن گران را به سمت کار در معدنهایی با عیار پایین و فرآوری محصولات اکتشاف شده هدایت کنیم تا میزان اشتغالی که در این زمینه ایجاد می گردد را هم افزایش دهیم.

تولید و اشتغال مرهون کشف معادن کم عیار

وی در پاسخ به این پرسش که تحریمها مانع سرمایه گذاری های خارجی در بخش معدن شده است، تصریح کرد: درست است که هر کشوری برای صنعت خود به سرمایه گذاری خارجی نیازمند است ولی باید این را اعتراف کنیم که بخش خصوصی در کشور ما جور سرمایه گذاریخای خارجی را هم میکشد.
رییس سازمان نظام مهندسی معدن با تاکید بر فعالیت مطلوب بخش خصوصی، عنوان داشت:  این بخش با تمام قوای خود به واردات و تجهیز سیستم معدن پرداخته  و این امر سبب شده است تا کشوری که در اوایل پیروزی انقلاب اسلامی حتی توانایی تولید یک کیلوگرم طلا را نداشت  به رتبه هفتمین کشور در تولید طلا دست یابد.
ایماعیلی یاد آور شد: بخش معدن پتانسیل بالایی برای جذب نیروی انسانی و اشتغال  دارد ولی  این را هم باید در نظر داشت که تشکیل واحدها و فعالیتهای تولیدی در این صنعت نیازمند زمان است.
وی در خاتمه با رد این موضوع که معادن ما تنها توانایی اکتشاف دارند نه توانایی فعالیتهای معدنی افزود: توانایی فعالیت بالایی در معدن  داریم و این بیانگر تلاش معدن گران ایرانی در این زمینه است.
منبع : باشگاه خبرنگاران جوان

مشاهده منابع آزمون نظام مهندسی

بسته تضمینی آزمون نظام مهندسی برق