آقای مهندس

  • تاریخ : ۲۲ام تیر ۱۳۹۷


ثبت نام کنندگان سه شنبه نوزدهم تیر ماه

ثبت نام کنندگان سه شنبه نوزدهم تیر ماه

 

بی تفاوتی صنفی مساوی است با مرگ صنفی

مهندس«مهدی محرمی» همراه تعدادی از دوستان و همکاران خود که برخی از آنها عضو فعلی هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی نیز هستند و تمایلی به عنوان شدن نامشان ندارند، بعد از پشت سر گذاشتن  پروسه طولانی و طاقت فرسای ثبت نام، لحظاتی را با دوستان خود مقابل ساختمان شماره ۲ سازمان نظام مهندسی به گپ و گفت می گذرانند.

وی بی تفاوتی صنفی را مساوی با مرگ صنفی برشمرده وحضور تمامی اعضای سازمان نظام مهندسی  را در انتخابات هشتمین دوره هیئت مدیره نظام مهندسی ساختمان جهت  رای دادن و انتخاب  نماینده همفکر، اصلح ، کاردان و باتجربه را ضروری ورسالت جامعه مهندسان برشمرد.

مهندس محرمی  مهمترین و شاخص ترین هدفش از حضور در انتخابات  پیش رو و به دست آوردن یکی از ۲۵ صندلی تصمیم ساز هیئت مدیره  را تلاش جهت به کارگیری تمامی ظرفیت های قانونی سازمان  برای بهبود معیشت تمام اعضای حقیقی و حقوقی سازمان عنوان کرده و می گوید: متاسفانه تاکنون حق واقعی مهندسان احقاق نشده است که این موضوع نه تنها معیشت و جایگاه اجتماعی این قشر را تامین نکرده است بلکه نتیجه این خلاء کالبد فیزیکی شهر را نیز دچار اختلال و عدم استاندارد سازی کرده است که امیدوارم در ۳ سال آینده شاهد تحقق این چشم انداز در سازمان نظام مهندسی باشیم.

وی در پایان باری دیگر به حضور حداکثری اعضای سازمان برای شرکت در انتخابات تاکید کرده و می گوید: اگر مهندسان به دلیل نارضایتی صنفی از سازمان نسبت به این انتخابات بی تفاوت باشند و برای انتخاب کاندیداهای باتجربه و تاثیر گذار پای صندوق های الکترونیکی رای گیری نروند ، فضا را برای حضور افراد منفعل و ناکارآمد بازمی گذارند که  بی شک آسیب اجتماعی و صنفی این پدیده دامن گیر همه مهندسان می شود.

دود اختلاف نظر وزارتخانه ها با سازمان نظام مهندسی به چشم مهندسان می رود

مهندس«اباصلت اصغری» مهندس رشته عمران است که  کاندیداتوری دوره هفتم انتخابات هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان را در کارنامه فعالیت های اجرایی خود دارد.

وی ناهماهنگی و اختلافات نظر بین سازمان نظام مهندسی و وزارتخانه راه و شهرسازی و شهرداری تهران را یکی از شاخص ترین مشکلات جامعه مهندسان عنوان کرده و می گوید: سازمان نظام مهندسی با نگاهی کارشناسی ،قوانین و مقرراتی را در مسیر فعالیت اجرایی مهندسان و بهبود وضعیت ساخت و ساز، تصویب می کند اما متاسفانه وزارتخانه ها و سازمان های مرتبط و بالادست به دلیل به خطر افتادن منافع خود ، الزام و اجباری برای اجرای قوانین ندارند و دراین میان اولین ضربه به مهندسان به عنوان قشر جامعه هدف سازمان نظام مهندسی وارد می شود و در رده های بعدی، ناهمگونی ساخت و ساز و چندگانگی قوانین؛ شهروندان و سرمایه گذاران را نیز دچار دردسر می کند.

مهندس اصغری معتقد است ؛ هیئت مدیره به عنوان نمایندگان مهندسان باید بدون درنظر گرفتن منافع شخصی و حقوقی قشری خاص از سازمان، مدافع اجرای قوانین عادلانه برای همه اعضای سازمان باشند تا چرخه رضایتمندی مهندسان و اصلاح ساختار ساخت و ساز در کلان شهر تهران اتفاق بیفتد.

 

با شعار گره از کار مهندسان باز نمی شود، اهل عملم!

مهندس«احمدی» یکی از چهره های آشنا از کاندیداتورهای دوره هفتم انتخابات هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران است که این بار مصمم تر و باتجربه تر از گذشته پا به میدان رقابت گذاشته است.

وی می گوید: اهل شعار نیستم؛ اهل عملم و نقشه راهی که درصورت راهیابی به هیئت مدیره جدید برای فعالیت ۳ساله ترسیم کرده ام؛  ساماندهی فعالیت حوزه طراحی و نظارت  شرکت های حقوقی است  و بر این باور هستم که وعده و وعیدهای بی اساس که فقط در قالب شعار می گنجد، پرهی از کار مهندسان باز نخواهد کرد بلکه اگر هریک از ۲۵ عضو هیئت مدیره یکی از مشکلات زیرساختی و اساسی مهندسان را پیگیری کنند و آن را به نتیجه برسانند در پایان دوره، بخش قابل توجهی از مطالبات اعضای سازمان نظام مهندسی ساختمان محقق شده است.

 

  ایجاد فرصتی عادلانه برای همه مهندسان عضو سازمان نظام مهندسی

مهندس«کریم صلاحی مهر» مهندس رشته عمران است که با رصد مشکلات صنفی مهندسان پیگیری و تلاش جهت تحقق چند هدف را در اولویت برنامه های خود قرار داده است.

وی ایجاد شفافیت در تمامی حوزه های کاری و ارکان سازمان را اولین هدفش از حضور در این میدان رقابت عنوان کرده و می گوید: شفاف سازی یعنی اعتماد سازی یعنی تقویت روابط صنفی و بهره مندی عادلانه از امکانات و ظرفیت های موجود در سازمان که اگر این هدف محقق شود می توان آینده روشنی را برای سازمان و مهندسان رقم زد.

مهندس صلاحی مهر؛ تلاش برای از بین بردن رانت خواری و فساد مالی از بدنه سازمان و همت گماردن جهت حفظ منافع عمومی اعضای سازمان به جای منافع شخصی و گروهی را بخش دیگری از اهداف و برنامه های خود برشمرد.

وی در ادامه به سیستم رای گیری انتخابات دوره گذشته نیز اشاره کرده و می گوید: متاسفانه بنا به دلایلی نامعلوم  رای گیری در روز مقرر، کنسل و به یک زمان دیگر موکول شد که این موضوع باعث عدم استقبال تعداد زیادی از اعضاء جهت حضور مجدد در انتخابات و ریزش رای برخی از کاندیداها شد که امیدوارم امسال با پیش بینی تمامی تدابیر لازم باری دیگر شاهد وقوع چنین رویدادهایی نباشیم و رای گیری در فضایی سالم و عادلانه و با حضور چشمگیر اعضای سازمان برگزار شود.

برای اتمام طرح های نیمه تمام وانتقال تجربیاتم در عرصه انتخابات می مانم

مهندس حسین اکبریان راد یکی از اعضای هیئت مدیره فعلی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران و دارای بیش از ۲۱ سال سابقه کار و مدرک مهندسی  رشته مکانیک و هوا فضاست که با پرکردن فرم های ثبت نام باری دیگر آمادگی خود را برای شرکت  دررقابت پیش رو اعلام می کند.

وقتی دلیل حضور مجدد عضو فعلی هیئت مدیره را جویا می شویم؛ وی می گوید: هنوز طرح ها و برنامه های نیمه تمام زیادی در هیدت مدیره باقی مانده است که پیگیری  و به ثمر رساندن کارهای نیمه تمام  سبب شده تا برای حضور در انتخابات دوره جدید بازهم داوطلب شوم.

مهندس اکبریان راد  می گوید: احساس کردم در حوزه تصمیم سازی در سازمان نظام مهندسی؛ تجربیات مفیدی دارم که می توانم با استفاده از این تجربیات و هم اندیشی با سایر اعضاء نقش کلیدی و تاثیر گذاری در راس سازمان داشته باشم و این موضوع مجددا عزمم را برای شرکت در انتخابات دوره هشتم هیئت مدیره؛ جزم کرد.

 

ترسیم چشم اندازی روشن برای مهندسان رشته معماری

مهندس «حجت فولاد» یکی از مهندسان خوش ذوق در رشته معماری است که معتقد است؛ در طول دوره های گذشته هیئت مدیره حق و حقوق مهندسان رشته معماری خیلی مورد توجه واقع نشده است و حالا او به عنوان یکی از فعالان این رشته آمده است تا با شرکت در انتخابات و ورود به جایگاه هیئت مدیره؛ پیگیر مطالبات مهندسان معمار باشد تا علاوه بر تلاش جهت کاهش مطالبات مهندسان رشته معماری، الزامی هم برای تحقق قوانین این حوزه و بهبود سیمای شهر ایجاد کند.

وی که چندین بار برای تکمیل مدارک ثبت نام داوطلبی هیت مدیره از ساختمان خارج شده است، نسبت به نحوه ثبت نام به شدت گله مند است و می گوید: وقتی یک مهندس عضو سازمان نظام مهندسی می شود، تمامی مدارک مورد نیاز را به سازمان ارائه می دهد که تمامی این مدارک از اسناد شخصی و شغلی و… در سامانه موجود است بنابراین دیگر ضرورتی ندارد تا دوباره این  مدارک تهیه  و در دفاتر اسناد رسمی، برابر اصل شود و به هیئت اجرایی تحویل داده شود چراکه این موضوع علاوه بر اتلاف وقت داوطلبان برای کاربران هیئت اجرایی نیز دردسر ساز است و امیدوارم که این پروسه طولانی ثبت نام برای دوره نهم انتخابات هیئت اجرایی اصلاح شود.

مهندس فولاد در پایان می گوید: اگرهریک از اعضای هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی در  رشته های  مرتبط خود و جهت احقاق حقوق صنفی اعضای خود تلاش کنند و پیگیر اجرای واقعی قوانین در هر  رشته باشند شاهد ایجاد توازن مناسبی دررشته های ۷گانه سازمان نظام مهندسی خواهیم بود که نتیجه مطلوب این فرایند هم به نفع مهندسان  و هم به نفع شهروندان شهراست.

ارتقای جایگاه اجتماعی مهندسان نسخه شفابخش دردهای سازمان نظام مهندسی است

مهندس«محمد تقی زاده» که در واپسین دقایق ساعت اداری هیئت اجرایی راهی ساختمان شماره ۲ سازمان نظام مهندسی شده است؛ فرصت چندانی برای گفتگو ندارد و به طور خلاصه می گوید: انشالله اگر در این انتخابات به مجموعه هیئت مدیره راه پیدا کنم فقط فقط در مسیر حفظ و ارتقای جایگاه شئونات اجتماعی مهندسان تلاش می کنم چراکه بر این باور هستم که قوانین سازمان جهت حفظ جایگاه اجتماعی مهندسان اجرا شود به خودی خود، مشکلات صنفی این قشر برطرف و در ادامه این فرایند با افزایش رضایتمندی شغلی و تامین معیشت اعضاء، بهبود اوضاع ساخت و ساز را نیز شاهد خواهیم بود و این نسخه شفابخش همه دردهای سازمان را مداوا می کند.

وی می افزاید: متاسفانه بیشتر اعضای سازمان نظام مهندسی در شرایط فعلی بازار ساخت و ساز  در تامین معیشت خود دچار مشکل هستند و قوانین موجود نیز جایگاه صنفی آنها را آن طور که لایق هستند، تامین نکرده است که امیدوارم اعضای دوره جدید هیئت مدیره به این موضوع مهم توجه ویژه و نگاه یکپارچه ای داشته باشند.

عدم شفاف سازی مالی  هیئت مدیره ؛ پاشنه آشیل سازمان نظام مهندسی است

مهندس«انوشیروان انوری» یکی از مهندسان قدیمی رشته راه و ساختمان است که برای ثبت نام در انتخابات هیئت مدیره نیامده است.

وی که از سیستم اجرایی و مدیریتی سازمان نام مهندسی به شدت گله مند است، می گوید: بیش از ۳۰ سال سابقه فعالیت در رشته راه و ساختمان را دارم واز شرایط لازم جهت کاندیداتوری در انتخابات هم برخوردارم اما از عملکرد سازمان راضی نیستم  وهیئت مدیره ۷ دوره گذشته هیچ سابقه درخشانی را جهت بهبود وضعیت شغلی و معیشتی مهندسان ارائه نداده اند که این عملکرد بخواهد من را جهت کاندیداتوری یا رای دادن ترغیب و تشویق کند.

مهندس انوری عدم شفاف سازی مالی سازمان را یکی از مهمترین ضعف های هیئت مدیره عنوان کرده و می گوید: اعضای سازمان حق دارند از درآمد واقعی سازمان باخبر باشند اما همیشه این اسناد دور از چشم اعضاء قرار داشته است.

وی می افزاید: برای مثال اعتبار نظارت یک پروژه ابتدا به طور کامل از مالک گرفته می شود و به حساب سازمان واریز می شود و در طول سه سال با کلی پیگیری و دوندگی به طور قطره چکانی به حساب مهندس ناظر وعضو سازمان واریز می شود که این موضوع عادلانه نیست و این بی مهری ها سبب شده تا خیلی از اعضاء تمایلی به مشارکت در انتخابات نداشته باشند.

مهندس انوری که به قول خودش موهایش را در آسیاب فعالیت در حوزه راه و ساختمان سفید کرده است، تمایلی به عکس انداختن ندارد وبعد از کمی درد و دل ساختمان نظام مهندسی  را ترک می کند.