آقای مهندس

  • تاریخ : ۱۰ام مرداد ۱۳۹۷

🔸احتراما بازگشت به انتشار مصاحبه سرویس ایرناپلاس آن خبرگزاری محترم با مدیرعامل سابق شرکت هواپیمایی آسمان با کد خبری شماره ۸۲۹۸۳۰۷۵، به استحضار می رساند در مصاحبه مذکور چندین مورد به هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران “هما” اشاره گردیده و انتقاداتی را متوجه این شرکت ساخته است که این حق را برای “هما” ایجاد می نماید تا به منظور تنویر افکار عمومی پاسخ لازم به انتقادات مطروحه را ارایه نماید. مزید امتنان است دستور فرمایید نسبت به درج پاسخ شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران “هما” در خروجی آن خبرگزاری محترم اقدامات مقتضی صورت پذیرد.

🔸فرصت برجام در اختیار کلیه شرکت های هواپیمایی ایران قرار گرفت و اختصاص به “هما” نداشت چنانچه انعقاد قرارداد خرید ۳۰+۳۰ فروند بویینگ مکس شرکت هواپیمایی آسمان در روزهای آغازین سال ۱۳۹۶ موید این مطلب است و طرح ابهام در خصوص خرید هواپیماهای ATR”هما” این پرسش را به ذهن متبادر می سازد که چنانچه مدیرعامل محترم شرکت آسمان این هواپیما را مناسب شرایط کشور عزیزمان ایران نمی دانستند، به چه منظور این درخواست از سوی ایشان مطرح شد که با توجه به وجود ناوگان ATR در شرکت آسمان، این هواپیماهای توربوپراپ جدید نیز به جای “هما” به شرکت آسمان تحویل داده شود؟ و اصولا اگر به زعم ایشان خریدATR یک «مشکل» برای شرکت هواپیمایی آسمان بوده به چه دلیل بر ادامه این «مشکل» اصرار داشته اند؟ همه این موارد در حالی است که شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران با اتکا بر نیروهای توانمند و زبده خود و با برنامه ریزی های دقیق اینک بیش از یک سال است که این ناوگان جدید را عملیاتی نموده است و با تامین کرو بومی برای این هواپیما و برقراری پروازهای منطقه ای به یکی از بهره برداران موفق این هواپیما در کشور تبدیل شده است.

🔸از سوی دیگر یادآوری این مساله ضروری به نظر می رسد که بروز سانحه تاسف بار سقوط هواپیمای ATRشرکت آسمان در پی تحقیقات به عمل آمده، خطای خلبان اعلام گردیده و این هواپیما به لحاظ فنی مشکلی نداشته است و چنانچه آن پرواز بر اساس استانداردهای ایمنی و برنامه ریزی‏های به عمل آمده ادامه می یافت، بی هیچ مشکلی می‏توانست مانند دفعات قبل در فرودگاه مقصد به سلامت فرود بیاید. بنابراین چه بسا این سانحه غم انگیز در شرکت آسمان می توانست برای یک هواپیمای ATR نو نیز رقم بخورد.

🔸خوشبختانه شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران “هما” به عنوان ناوگان ملی و حامل پرچم نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران توانسته است با در نظر داشتن شرایط جغرافیایی و پیروی دقیق از اصول و استانداردهای ایمنی این ناوگان جدید و مدرن خود را عملیاتی نماید. بدیهی است در هر کشوری وجود انواع هواپیما با بردهای بلند، متوسط و کوتاه به تعداد مشخص مورد نیاز است و نمی توان هواپیمای بردمتوسط را با هواپیمای بردکوتاه جایگزین نمود. بنابراین شایسته است به جای پاک کردن صورت مساله به ارایه راهکارهای عملی در تامین ناوگان برای شرکت های هواپیمایی پرداخته شود تا مشخص گردد چه تعداد از ناوگان مورد اشاره در مصاحبه، اینک مجوز انجام پرواز در خارج از مرزهای ایران دارند. بدیهی است روند اصولی و ضابطه مند خرید هواپیما برای کشور عزیزمان ایران که تحت تحریم های ناجوانمردانه سنگینی قرارداشته و دارد، نیازمند اخذ تدابیر درست و دوراندیشانه ای است که با سنجش کلیه جوانب امر امکان پذیر می گردد و هر اقدام شتاب زده می تواند تنها خروج سرمایه از کشور و محدودیت های بین المللی را به دنبال داشته باشد.

🔸معصومه اصغرزاده – مدیرکل روابط عمومی