آقای مهندس

  • تاریخ : ۷ام تیر ۱۳۹۷

کن نیوز- سارا حامدی- حدود  ۲ هفته از انتشار گزارش سازمان دیده بان شفافیت و عدالت در رابطه با تایید ادعای شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی در خرید قانونی هواپیمای فلایت چک که ۲ سال پیش توسط این شرکت خریداری شد، می گذرد. گزارشی که  بر طبق اسنادی که در اختیار این سازمان  قرار گرفته بود مهر تاییدی بر پاکدستی و مقبولیت مدیران شرکت فرودگاه ها میزد و این شرکت را از اتهام بروز تخلف در خرید هواپیمای فلایت چک رخ داده بود مبرا می کرد.

از سوی دیگر پس از انتشار گزارش دیده بان عدالت و شفافیت، ناصر سراج رئیس سازمان بازرسی کل کشور طی مصاحبه ای  اعلام کرد سازمان دیده بان عدالت و شفافیت حق ورود به پرونده های قضایی را نداشته و این سازمان مرجع رسیدگی به اینگونه  پرونده ها نیست که از گفته این مقام قضایی می توان چنین برداشت کرد که گزارش منتشر شده از سوی سازمان دیده بان عدالت و شفافیت چندان کارشناسانه نبوده و قابل استناد نیست.

به گفته سراج، پاییز سال گذشته  سازمان بازرسی کل کشور به صورت ویژه به این موضوع ورود کرده و  گزارش یکهزار صفحه ای  درخصوص تخلفات صورت گرفته در جریان خرید این هواپیما را که ماحصل  ماه ها بررسی فنی و تخصصی توسط خبرگان آقای مهندس بوده را تهیه کرده است.

رییس سازمان بازرسی کشور تاکید کرده که این گزارش با همکاری خبرگان و کارشناسان حوزه هوانوردی کشور در حال تکمیل  بوده و هنوز به دادگاه ازسال نشده استالبته افرادی هم در این خصوص احضار شدند.

البته سازمان بازرسی کل کشور و سازمان عدالت و شفافیت تنها سازمان هایی نبودند که در خصوص روند خرید هواپیمای فلایت چک اظهار نظر کردند، بلکه بودند متخصصانی و کارشناسانی که در گفتگوهای جداگانه با رسانه ها اعلام کردند که تخلف را در جریان خرید هواپیمای فلایت چک محرز است.

اما اینکه چرا در شرایط کنونی ناگهان موضوع خرید فلایت چک مطرح شده و حاشیه نیز ایجاد می کند موضوعی است که موجب شد تا با یکی از متخصصان آقای مهندس کشور گفت و گو کنیم که در ادامه می خوانید:

سید جواد هاشمی تهرانی مدیرعامل شرکت مادر تخصصی پشتیبانی قطعات هوایی کشور در گفت و گو با «پایگاه خبری- تحلیلی کن نیوز» در خصوص هواپیمای فلایت چکی که ۲ سال پیش توسط شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران  وارد کشور شد با تاکید بر اینکه نوع فلایت چک به درستی  توسط این شرکت انتخاب شده است تصریح کرد: اما به اعتقاد من قیمت مناسبی برای این هواپیما پرداخت نشده است با این وجود باید این احتمال را نیز در نظر داشت که شاید  مدیران شرکت فرودگاه ها نیز دلایل  خاص خود را برای خرید فلایت چک با قیمت گران داشته اند.

هاشمی تهرانی ادامه داد: به عنوان مثال هنگامی که ماشین بنز با چندین برابر قیمتی که در آلمان فروخته می شود وارد  کشور شده و به فروش می رسد  می توان نتیچه گیری کرد که در مورد هواپیمای فلایت چک خریداری شده نیز  بروز چنین اتفاقی صادق است. البته من بار دیگر تاکید می کنم که مدیران شرکت فرودگاه ها حتما دلایل خاص خود را برای خرید هواپیما فلایت چک با این قیمت داشته اند که لازم است تا این دلایل را نیز شنید و در نظر گرفت.

مدیرعامل شرکت مادر تخصصی پشتیبانی قطعات هوایی کشور افزود: قیمت فلایت چک در بازار جهانی  ( با بالاترین آپشن ها اما بدون FIS) بین ۴ تا ۴ و نیم میلیون دلار است با قیمتی که شرکت فرودگاه ها این هواپیما را خریداری کرده بسیار متفاوت است.

سید جواد هاشمی تهرانی با تاکید بر اینکه نباید موضوع شکایت شرکت انگلیسی را نباید به موضوع احتمال گران خریدن فلایت چک وارد کرد زیرا خرید این هواپیما بر اساس آیین نامه های معاملاتی شرکت فرودگاه ها صورت گرفته و این اختیار را دارد تا در خصوص پذیرش و یا رد شرکت های فروشنده هواپیما تصمیم گیری کند بنابراین  شرکت انگلیسی نمی تواند اعتزاض داشته باشد که شرکت فرودگاه ها باید از آنها هواپیما خریداری می کرده است و حالا چون از این شرکت خریدی انجام نشده است شکایت کند.

هاشمی تهرانی ادامه داد: اما پروپوزال شرکت فرودگاه بابت انجام عملیات و طرح های عملیاتی که برای این شرکت تعریف شده است باید مطالعه و بررسی شود و بعد بر طبق آن فهمید که به این نتیجه رسیده اند که هواپیمای کینگ ایر خریداری کنند که این موضوع کاملا قابل دفاع است زیرا در ۲ سالی که این  هواپسیما پرواز می کند نشان داده که عملکردش، عملکردی قابل دفاع بوده است.

 

مدیرعامل شرکت مادر تخصصی پشتیبانی قطعات هوایی کشور در پاسخ به سوال خبرنگار «کن نیوز» در رابطه با اینکه چرا موضوع خرید فلایت چک اینقدر پرحاشبه شده است تصریح کرد: متاسفانه مدیران شرکت فرودگاه ها در این مورد مسئول هستند. کشور ما سالیان سال تحریم بوده است و در این دوران نیز وسایل مختلف پرنده در تایپ های مختلف که بسیاری از آنها از نظر حساسیت و ارزشمندی از فلایت چک خریداری شده بالاتر بودند اما هیچکدام از این حاشیه ها برای آنها پیش نیامده بود.

هاشمی تهرانی تاکید کرد: البته این نکته را نیز باید در نظر داشت که ممکن است تخلفاتی نیز در این خریدها صورت گرفته باشد به عنوان مثال ممکن است برخی از قوانین نادیده گرفته شده باشند اما همین خرید ها در مجامع رسمی کشور مطرح شده و اگر خدای ناکرده تخلفی نیز صورت گرفته با آن برخورد شده است و اگر هم تخلفی نبوده به نحو احسن از آنها تقدیر و تشکر شده است. اما اینکه چرا موضوع خرید هواپیمای فلایت چک جدید تا این اندازه سر و صدا کرده است را باید از مدیرعامل شرکت فرودگاه ها پرسید.

این کارشناس آقای مهندس ادامه داد: همچنین لازم است تا این سوال را از افرادی بپرسیم که تصور می کنند کوچکترین اقدام آنها باید به عنوان فتح الفتوح به مردم اعلام شود که همین موضوع ناخواسته موجب می شود که خواسته و یا ناخواسته حساسیت ایجاد شود.

هاشمی تهرانی افزود: در مورد موضوع خرید هواپیمای فلایت چک نیز تصمیم پررنگ شدن از سوی خود مدیران شرکت فرودگاه ها بوده است و شاید بتوان گفت خود این مسئولان به مسائل حاشیه ای دامن زدند و البته موضوعات دیگری مانند شکایت شرکت انگلیسی نیز موجب شد تا این موضوع حساس تراز قبل شود.

وی افزود:  موضوع مهمی دیگری که  لازم است در خصوص گزارش سازمان دیده بان عدالت و شفافیت ذکر شود آن است، متاسفانه دلیل وحود قوانین موازی در کشور این است که  هر فرد با هر جایگاهی به خود این مجوز را می دهد تا فتوا صادر کرد و قانون بنویسد. در واقه نهاد غیردولتی دیده بان عدالت و شفافیت در جایگاهی نیست که در این حوزه و نه در حوزه های دیگر اظهارنظر کند که اعلام کند خرید این نوع هواپیما به درستی انجام شده است و یا.

مدیرعامل شرکت مادر تخصصی پشتیبانی قطعات هوایی کشور با اشاره به اینکه در قانون تعریف شده است که در خصوص فعالیت های عملیاتی  و صدور مجوزهای لازم، سازمان مرجع، سازمان هواپیمایی کشو است اما اگر تخلفی رخ داده و یا قوانین معینی زیر پا گذاشته شده اند، مرجع رسیدگی سازمان بازرسی کل کشور و قوه قضاییه است.

سید جواد هاشمی تهرانی تاکید کرد: سازمان دیده بان عدالت و شفافیت صلاحیت لازم در خصوص اظهار نظر و یا اعلام حکم در رابطه با درست و یا نادرست بودن قرارداد خرید هواپیمای فلایت چک خریداری شده توسط شرکت فرودگاه ها را ندارد.در نهایت به بخش اول سوال که چرا خرید این هواپیما تا این اندازه حاشیه و سر و صدا ایجاد کرده است باز می گردیم همانطور که پیش تر گفتم باز هم تاکید می کند مسئولیت اصلی این اتفاق ها بر عهده مدیرعامل محترم شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی کشور است زیرا ایشان  به جای مراجعه  و ارائه مدارک مورد نیاز به سازمان های قضایی کشور مانند سازمان بازرسی کل کشور که وظیفه نظارت بر امور این چنینی دارد مدارک خود را به سازمانی مانند سازمان دیده بان عدالت و شفافیت و یا سازمان های مانند آن می دهد که صلاحیت لازم در خصوص اظهارنظر را ندارد ناخودآگاه این جنجال ایجاد می شود.

وی افزود: در سازمان هواپیمایی کشوری حتی کمیته ها و رده های مختلفی وجود دارند که هر کدام از آنها در حیطه مسئولیت خود  اظهارنظر می کنند اما چطور سازمان دیده بان که نه سازمانی یا نهاد فنی مهندسی، عملیاتی است و نه نهاد قضایی است و  بلکه این سازمان تنها  یک سازمان مردم نهاد است  که وارد موضوع بررسی خرید فلایت چک شده و بیانیه صادر می کند.

هاشمی تهرانی در پایان با اشاره مجدد به این موضوع که تایید و یا تکذیب محرز شدن بروز تخلف در جریان خرید هواپیمای فلایت چک بر عهده سازمان بازرسی کل کشور و قوهه قضاییه است تاکید کرد: پس از بررسی های لازم و رسیدن به نتیجه قابل استناد تمامی موارد ازسوی این دو سازمان منتشر خواهد شد