آقای مهندس

  • تاریخ : ۲۱ام آبان ۱۳۹۷


سی و دو میلیارد مترمکعب طلای کثیف در کشور


احمدرضا طاهری اصل

ریاست کمیسیون انرژی، محیط‌زیست، استاندارد و مصالح ساختمانی سازمان نظام ‌مهندسی کشور با تأکید بر این که در ایران سی و دو میلیارد مترمکعب فاضلاب به ‌عنوان طلای کثیف داریم، بیان کرد: معضل بزرگ کشور مصرف بد انرژی، آب و افزایش آلودگی‌ های زیست‌محیطی است.

کد خبر:
۹۷۰۸۲۰۰۱۹

تاریخ انتشار: یکشنبه ۲۰ آبان ۹۷ – ۵:۴۵ ب.ظ

به گزارش پایگاه خبری آقای مهندس _ مرجع اخبار نظام مهندسی کشور،ریاست کمیسیون انرژی، محیط‌زیست، استاندارد و مصالح ساختمانی سازمان نظام ‌مهندسی کشور با تأکید بر این که در ایران سی و دو میلیارد مترمکعب فاضلاب به ‌عنوان طلای کثیف داریم، بیان کرد: معضل بزرگ کشور مصرف بد انرژی، آب و افزایش آلودگی‌ های زیست‌محیطی است.

سی و دو میلیارد مترمکعب طلای کثیف در کشور

سی و دو میلیارد مترمکعب طلای کثیف در کشور

سی و دو میلیارد مترمکعب طلای کثیف در  کشور داریم

احمدرضا طاهری اصل قبل از ظهر امروز (یک شنبه) در جلسه خبری هفدهمین نمایشگاه بین‌المللی تجهیزات و تأسیسات سرمایشی و گرمایشی و هم چنین نخستین نمایشگاه بهره‌وری آب و انرژی در ساختمان، صنعت و حمل‌ونقل اصفهان، گفت: ساختمان ‌های باکیفیت با داشتن سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی محلی برای آسایش ساکنان خود است.
طاهری اصل، با تأکید بر این که معضل بزرگ کشور مصرف بد انرژی، آب و افزایش آلودگی‌ های زیست‌محیطی است، ادامه داد: در این راستا باید سیستم ‌های مطابق با اقلیم و جغرافیای هر منطقه مورداستفاده قرار گیرد.
وی با عنوان این که بسیاری از سیستم ‌ها و تکنولوژی ‌هایی که وارد کشور می گردد، براساس اقلیم و شرایط آب و هوایی استان ‌های کشور ندارد، افزود: متأسفانه چهل و پنج درصد مصرف انرژی در داخل ساختمان توسط سیستم‌ های تهویه انرژی است از طرف دیگر باید به بحث تعمیر و نگهداری و چرخه عمر تأسیسات توجه کنیم، بنابراین این سیستم‌ ها را باید از طریق هوشمندسازی مناسب و معقول کنیم.
رئیس کمیسیون انرژی، محیط‌زیست، استاندارد و مصالح ساختمانی سازمان نظام مهندسی کشور اظهار داشت: باید مقررات ملی ساختمان را به مردم و بهره‌برداران آموزش دهیم و در این راستا موضوعات لازم را به مردم منتقل کنیم.
وی با تأکید بر این که پیش از این نمایشگاه بهره‌وری آب و انرژی ساختمان با رویکرد محیط‌زیست نداشتیم، تصریح کرد: طی سال ‌های گذشته کشور دچار تغییرات اقلیمی شده و باوجودی که منابع خوبی داریم، استفاده بدی از آن‌ ها می‌ کنیم.
طاهری اصل با عنوان این که میانگین بارش‌های کشور دویست و چهل و نه میلی‌متر است، گفت: از چهارصد میلیارد مترمکعب بارش در کشور، متأسفانه دویست و هشت میلیارد مترمکعب آن تبخیر می گردد.
وی با عنوان این که عرض جغرافیایی کشور بالا است و از لحاظ بهره‌وری انرژی شرایط خوبی داریم، گفت: ایران سیصد روز آفتابی دارد و در این راستا باید به سمت بهره‌وری آب و انرژی برویم و می ‌توان هفتاد لیتر آب فلاش تانکها را از آب خاکستری تأمین کنیم.
رئیس کمیسیون انرژی، محیط‌زیست، استاندارد و مصالح ساختمانی سازمان نظام مهندسی کشور با تأکید بر این که در ایران سی و دو میلیارد مترمکعب فاضلاب به‌ عنوان طلای کثیف داریم، تاکید نمود: از فاضلاب می ‌توان گاز، آب و کود مناسب برای کشاورزی بدست آوریم.
وی ادامه داد: بدنبال این هستیم که نمایشگاه ‌ها و کارگاه‌هایی برگزار کنیم تا تجهیزات مورد استفاده از سیصد روز آفتابی را بدست آوریم، همچنین از پکیج‌ های استفاده آب خاکستری بهره گیریم.

سی و دو میلیارد مترمکعب طلای کثیف در کشور

طاهری اصل در ادامه با عنوان این که پدیده اینورژن از ۲ ماه دیگر شروع می‌شود که حاصل آلودگی ‌های ثابت است، خاطر نشان کرد: علاوه بر حمل‌ونقل متحرک، موتورخانه‌ها، بخاری‌ها، سیستمهای گرمایشی ساختمانها، نیروگاه‌ های تولید برق و … در افزایش آلودگی هوا در فصل سرد نقش مهمی دارند.
وی همچنین افزود: در بخش ساختمان باید اقدام به تولید مصالح با مصرف انرژی کم تر کنیم و صنایعی با این خصوصیات را به مردم معرفی کنیم.
ریاست اداره مقررات ملی ساختمان اداره کل راه و شهرسازی استان اصفهان در این نشست با عنوان این که مقررات ملی ساختمان در کشور لازم‌الاجرا است، گفت: مقررات بیست و دو گانه ساختمان در سال هفتاد به تصویب هیئت‌وزیران رسید و تمام کشور و حتی روستاها را در برمی‌گیرد.
سید عبدالرضا لقمانی بیان داشت: حداکثر افزایش قیمت تمام‌شده بواسطه پیاده‌سازی مقررات ملی ساختمان ۵ درصد است، در حالی‌که زمان بهره‌وری مصرف انرژی پنجاه درصد کاهش می‌یابد و در زمان استفاده نیز چهل درصد بازدهی دستگاه بالا می ‌رود.

لقمانی اظهار کرد: با توجه به صرفه اقتصادی بهره‌گیری از مقررات ملی ساختمان، توجه مردم به این موضوع ضرورت دارد.
منبع : ایسنا

مشاهده منابع آزمون نظام مهندسی

بهترین کتاب آزمون نظام مهندسی تاسیسات مکانیکی