آقای مهندس

  • تاریخ : ۱۶ام تیر ۱۳۹۷

عجیب‌ترین رکوردی که از پرواز هواپیماها در یک روز ثبت شد.

وبگاه flight-radar24 که مرجع اصلی ثبت پرواز هواپیماهای تجاری دنیاست،از ثبت یک رکورد عجیب در زمینه پرواز هواپیماها خبر داد.

براساس آمار اعلام شده از سوی وبگاه flightradar24 در روز جمعه تعداد ۲۰۱ هزار و ۱۵۷ هواپیمای تجاری در آسمان حضور داشتند و به بیش از ۲۰۲ هزار مقصد پرواز کردند. این رقم در تاریخ آقای مهندس بی‌سابقه است.

براساس تصاویر منتشر شده از ترافیک هوایی روز جمعه، آمریکای شمالی، اروپا و جنوب شرق آسیا شاهد پرواز بیشترین تعداد هواپیما بودند.

در ساعات اوج این ترافیک هوایی بیش از ۱۹ هزار هواپیما به شکل همزمان در آسمان پرواز می‌کنند. چنین رقمی هیچ‌گاه پیش از این ثبت نشده بود.

براساس آمار شرکت مشاوره هوانوردی اسنت حدود ۲۳ هزار و ۶۰۰ فروند هواپیمای مسافربری و باربری در جهان وجود دارد و گمان می‌رود ۲ هزار و ۵۰۰ فروند دیگر نیز در انبارها موجود است.

آمار دیگری نیز در این زمینه وجود دارد. وبگاه airliners.net معتقد است مجموع هواپیماهای تجاری و نظامی جهان، بدون احتساب هواپیماهای سبک، ۳۹ هزار فروند است و در طول تاریخ هوانوردی بیش از ۱۵۰ هزار فروند هواپیما وجود داشته است.

آمارها نشان می‌دهد از هواپیماهای خانواده Boeing 777 بیش از ۶ هزار فروند و از همچنین هواپیماهای خانواده airbus a320 نیز همین تعداد ساخته شده‌اند و این دو هواپیما پرتعدادترین هواپیماهای مسافری جهان هستند.

اگر چه از زمان ممکن شدن پرواز انسان تنها حدود ۱۰۰ سال می‌گذرد ولی هواپیماها به مهم‌ترین وسیله حمل و نقل جهان تبدیل شده‌اند. در سال ۲۰۱۷ میلادی رکورد ۴ میلیارد و ۱۰۰ میلیون مسافر که با هواپیما مسافرت کرده‌اند، ثبت شد. براساس پیش‌بینی‌ها این رقم در سال ۲۰۳۶ به ۷ میلیارد و ۸۰۰ میلیون مسافر خواهد رسید.