آقای مهندس

  • تاریخ : ۲۱ام شهریور ۱۳۹۷

پیشرفت فناوری دم به دم تمام جنبه‌های زندگی ما را دگرگون می‌کند و سفر رفتن و اقامت گزیدن هم از این قاعده کلی مستثنی نیست.

اينكه كجا برويم، كجا بمانيم و در راه چه كارهايي انجام بدهيم، همين امروز هم از جدي‌ترين پرسش‌هاي موجود در ذهن هر مسافر احتمالي است. كارشناسان براي پاسخ دادن به اين پرسش‌ها پا پيش گذاشته و هفت راه پيش‌بيني كرده‌اند كه مي‌توانند سفر رفتن را به تجربه‌اي تكرارناشدني و منحصر به فرد تبديل كنند.

  • ۲۰۲۰- بدون نياز به گذرنامه

فناوري‌هاي تشخيص چهره و اسكنر اثر انگشت در آينده نزديك كاربرد گذرنامه‌هاي سنتي را به فراموشي مي‌سپرند. استراليا پيش‌تر از برنامه خود براي استفاده از نظام تاييد هويت بدون گذرنامه تا سال ۲۰۲۰ خبر داده است.

  • ۲۰۲۱- هايپرلوپ

ايلان ماسك به شدت روي ايده هايپرلوپ كار مي‌كند؛ يك دستگاه حمل و نقل پيشرفته كه مي‌خواهد مسافران را با سرعت‌هاي بسيار بالا در مسيرهاي مشخص جابه‌جا كند. در اروپا، پيمانكاران هلندي وعده داده‌اند تا سال ۲۰۲۱ شهرهاي آمستردام و پاريس را با همين فناوري به هم وصل كنند.

  • ۲۰۲۵- هواپيماهاي بدون خلبان

اگر تا امروز از خودروهاي بدون راننده شنيده‌ايد، نظرتان درباره هواپيماهاي بدون خلبان چيست؟ از اين فناوري پيش‌تر در حوزه نظامي بهره‌برداري شده و به نظر مي‌رسد در هفت سال آينده پاي هواپيماهاي تجاري بدون خلبان هم به خطوط هوايي باز شود.

  • ۲۰۲۶- گردشگري فضايي

در حالي كه امروز مي‌توان با داشتن يك حساب پر و ۶۵ ميليون دلار پول نقد به فضا سفر كرد اما در كمتر از يك دهه آينده با پولي بسيار كمتر از اين هم سفر فضايي در دسترس علاقه‌مندان قرار خواهد گرفت.

  • ۲۰۳۳- خودروهاي پرنده

دست‌كم ۱۹ شركت همزمان روي برنامه طراحي و توليد خودروهاي پرنده كار مي‌كنند و نمونه‌هاي ابتدايي دستاوردهاي آنها تا ۱۵ سال ديگر قابل استفاده خواهد بود. اوبر به تازگي قراردادي با ناسا امضا كرد كه هدف آن توليد تاكسي‌هاي هوايي الكتريكي با سرعت ۳۲۰ كيلومتر بر ساعت است. نخستين خودروهاي اين پروژه سال ۲۰۲۸ در المپيك تابستاني لس‌آنجلس استفاده مي‌شود و پنج سال بعد در دسترس عموم مردم قرار مي‌گيرد.

  • ۲۰۵۰- هواپيماهاي شفاف

ايرباس معتقد است تا سال ۲۰۵۰ استفاده از هواپيماهاي تجاري با بدنه شفاف در خطوط هوايي فراگير مي‌شود. هر چند اين براي دوستداران سفر هوايي صحنه‌هايي شگفت‌انگيز رقم مي‌زند اما آنها كه از بلندي مي‌ترسند، احتمالا سوار اين هواپيماها نمي‌شوند!

  • ۲۰۸۰- سفر بين‌قاره‌اي با قطار

سفر از لندن به نيويورك در كمتر از يك ساعت با حفر تونلي غول‌آسا زير اقيانوس ممكن مي‌شود. تخمين‌هاي ابتدايي از هزينه ۱۷۵ ميليارد دلاري براي به ثمر رسيدن اين پروژه حكايت مي‌كند اما اين هزينه با افزايش سرعت سفرها و كاهش نياز به هواپيماها به سرعت تامين مي‌شود.

منبع : تلگراف