آقای مهندس

 • تاریخ : ۱۹ام بهمن ۱۳۹۷

چک لیست طراحی سازه یکی از کلیدی ترین موارد در طراحی سازه است که برای مهندسان طراح یا مهندسان محاسب کاربرد دارد. اغلب مهندسان برای شروع پروژه و یادگیری طراحی سازه از چک لیست طراحی سازه استفاده می کنند تا موردی را فراموش نکنند. چک لیست طراحی سازه شامل چک لیست های کاربردی و جالب طراحی و محاسبات وجود دارد که براساس نیاز و کنترل نهایی طراحی انجام شده درسازه های فولادی و بتنی و شالوده ها با مقررات جدید کاربرد دارد.

چک لیست طراحی سازه چیست

چک لیست طراحی سازه چیست

چک لیست طراحی  سازه چیست

چک لیست طراحی سازه فلزی و بتنی همراه با چک لیست کنترل و تهیه نقشه اجرایی سازه و برگه مشخصات فنی سازه و همچنین چک لیست مربوط به آیین نامه های مبحث ششم و نهم و دهم مواردی کاربردی و مهم هستند.

محتوای چک لیست طراحی سازه

چک لیست طراحی سازه درواقع لیستی است که برای بررسی و چک کردن موارد مختلف از آن استفاده می شود و در طراحی سازه باید کنترل ها انجام شود.

محتوای چک لیست طراحی سازه شامل بررسی تیر ها و ستون ها و جایگاه درست آن ها از نظر اتصالات تیر به ستون که بیش از یک تیر متصل نشود.

در چک لیست طراحی سازه مواردی مانند کنترل پلان معماری و وجود درز انقطاع در پلان موجود و در صورت نیاز اعمال آن در پروژه مطرح شده است.

از موارد مهمی که در چک لیست طراحی سازه می توان به آنها اشاره کرد، انتخاب بهترین نوع سیستم باربر جانبی براساس آیین نامه ۲۸۰۰ که کمترین نیروی زلزله را به سازه وارد کند با بهترین عملکرد و کنترل مجدد تیر ریزی که توسط نرم افزار اتوکد انجام می شود.

انتخاب نوع سقف براساس کاربری پروژه و محل احداث آن، انتخاب جهت مناسب تیرچه ریزی براساس نوع سیستم باربر جانبی موارد دیگری هستند که در این چک لیست ارائه شده است.

در صورتی که سقف غیر از دال بتنی است، باید بهترین تیرچه ریزی را که سازه را سبک نگه دارد انتخاب شود و همچنین دادن مشخصات اولیه شامل گرید ها، طبقات و ارتفاع آن ها همراه مشخص کردن واحد کار با نرم افزار سایر مواردی است که حائز اهمیت است.


 • سایت شخصی محمدکریمی

  سایت شخصی محمدکریمی …


 • NB71

  NB71 …


 • NB72

  NB72 …


 • NB03

  NB03 …


 • NB20

  NB20 …


 • جزوه ضوابط آتش نشانی ویژه بازار کار معماری و ساختمان

  جزوه ضوابط آتش نشانی ویژه بازار کا …


 • عضويت در کانال تلگرام

  عضويت در کانال تلگرام …


 • صفحه اینستاگرام

  صفحه اینستاگرام …

$(“.ads-slider”).lightSlider({
loop: true,
auto: true,
item: 4,
pause: 6000,
speed: 400, //ms’
controls: true,
prevHtml: ”,
nextHtml: ”,
keyPress: true,
responsive: [
{
breakpoint: 1023,
settings: {
item: 2,
slideMove: 1,
slideMargin: 6,
}
},
{
breakpoint: 767,
settings: {
item: 2,
slideMove: 1,
slideMargin: 6,
}
},
{
breakpoint: 479,
settings: {
item: 1,
slideMove: 1
}
}
]
});
$(“.slide_button .prev”).click(function(){
$(this).parent().parent().find(“.lSPrev”).trigger(‘click’);
});
$(“.slide_button .next”).click(function(){
$(this).parent().parent().find(“.lSNext”).trigger(‘click’);
});

چک لیست طراحی سازه چیست

چک لیست طراحی سازه شامل تعریف متریال و مصالح مورد استفاده در پروژه، تعریف مقاطع تیر و ستون و مهاربند در پروژه و همچنین تعریف مقاطع دیوارها مشتمل بر دیوار برشی و دیوار حائل و کف های سازه ای می باشد.

سامانه کنترل مضاعف طراحی و محاسبات سازه‌ های ساختمان

سامانه کنترل مضاعف طراحی و محاسبات سازه‌ های ساختمان برای کنترل دقیق طراحی و محاسبات سازه‌ ها قبل از تایید توسط مراجع ذیصلاح است.

مهندسان محاسب با پر کردن فرم های این سامانه که چک لیست سامانه کنترل مضاعف نام دارد، با مشاهده ردیف های چک لیست کنترل مضاعف قبل از ارسال پروژه می توانند به رفع برخی نواقص قبل از پیوست پروژه بپردازند و این ردیف ها کمک می کند تا کنترل پروژه را تکمیل تر ارائه دهید.

مهندس محاسب سازه پس از اتمام طراحی و محاسبات و قبل از کنترل محاسبات توسط مرجع کنترل کننده مانند نظام مهندسی، شهرداری، اساتید و…برای اطمینان از درستی محاسبات و خودداری از دوباره کاری ‌های برگشت پروژه، مشخصات کلی پروژه را در سامانه کنترل مضاعف سازه پلاس ثبت کند.

مهندس محاسب فایل ‌های پروژه را برای کنترل به سامانه پیوست می‌ کند و پس از آن طی فرآیند مشخص، پروژه توسط گروه سازه پلاس بررسی و کنترل می ‌شود.

کنترل‌ های عمومی سازه و همچنین کنترل مضاعف دقیق مطابق چک لیست که شامل ۶۰ پارامتر کنترلی برای هر سازه است، انجام می‌شود و ایرادات احتمالی و پس از آن اصلاحات از طریق ایمیل به مهندس محاسب اعلام شده و راهنمایی لازم برای رفع ایراد ارائه خواهد شد.

نوشته چک لیست طراحی سازه چیست؟ اولین بار در آقای مهندس | مرجع اخبار نظام مهندسی کشور پدیدار شد.